Ko dara zobu higiēnists un kāpēc pie viņa ir jādodas

Zobu higiēnas nozīme mutes veselības nodrošināšanā joprojām daļā sabiedrības netiek pieņemta un saprasta. Latvijā tāda profesija kā zobu higiēnists un zobu higiēnas pakalpojums ir samērā jauns. Tās ir tikai divas līdz trīs desmitgades. Tas nozīmē, ka vecākās paaudzes vispār nav saskārušās ar to, ko dara zobu higiēnists.

Zobu higiēna ir mutes ģenerāltīrīšana

Zobu higiēnu varētu salīdzināt ar mutes ģenerāltīrīšanu. Arī māju taču uzkopjam regulāri, bet vismaz dažas reizes gadā taisām ģenerāltīrīšanu, lai tiktu galā ar visiem kaktiņiem skapjaugšām un plauktiņiem, ko ikdienā ne vienmēr aiztiekam. Tas pats ir ar muti. Zobus tīrām divas reizes dienā, bet vismaz 1-2 reizes gadā ir nepieciešams veikt daudz nopietnāku zobu apkopi.

Zobu higiēnists vizītes laikā veic vairākas darbības, kas ir svarīgas, lai ilgtermiņā saglabātu zobus ne tikai veselus, bet arī baltus.

  • Zobu cietā aplikuma noņemšana. Zobu higiēnists gan ar speciālu ierīci, gan ar rokas instrumentiem noņem no zobiem cieto aplikumu, kas laika gaitā izveidojas, bet kuru nevaram notīrīt ar zobu suku. Tas ir zobakmens, kas var būt gan pie smaganām, gan zem tām. Rūpīgi tiek apstrādātas visas grūti pieejamās vietas un spraugas.
  • Zobu pulēšana. Pēc aplikuma noņemšanas zobus pulē ar speciālu pastu. Šis process nav sāpīgs. Tas ļauj daudz rūpīgāk notīrīt zobu virsmu, uzlabojas arī zobu krāsa, tie izskatās baltāki un tīrāki.
  • Fluora pastas uzklāšana. Neatņemama sastāvdaļa šai procedūrai ir fluora pastas uzklāšana. Tādā veidā tiek atjaunotas zobu dabīgās aizsargspējas.
  • Saruna ar pacientu. Ja zobu higiēnists redz, ka pacientam trūkst iemaņu zobu kopšanā, ka tiek pieļautas kļūdas, tad pēc zobu aprūpes notiek arī informatīva un izglītojoša saruna, kurā tiek sniegtas rekomendācijas par zobu kopšanu. Īpaši svarīga šī vizītes daļa ir bērniem, kuri vēl tikai mācās paši rūpēties par zobiņiem. Reizēm bērni izglītojas kopā ar vecākiem, kuriem arī trūkst šādu zināšanu.

Regulāras vizītes pie zobu higiēnista palīdz ilgtermiņā uzturēt zobus labā stāvoklī, izvairīties no bojājumiem.

Tas arī atvieglo darbu zobārstam, jo var labāk pārredzēt visu zobu virsmas. Regulāra zobu higiēna arī palīdz novērst sliktu elpu, ko bieži vien rada baktērijas un aplikums. Zobu higiēna jāsāk veikt jau no dažu gadu vecuma, kā arī ieteicams to plānot pirms profilaktiskās vizītes pie zobārsta.