kā izaudzināt gudru bērnu?

Kā izaudzināt gudru bērnu?

Parādiet man vecākus, kuri negribētu, lai viņu bērns ir gudrs, iet labā skolā, gūst panākumus, uzvaras un dod iemeslu ar viņu lepoties. Savā ziņā vecāki vēlas caur bērnu arī realizēt savus nepiepildītos sapņus un cerības. Jebkurā gadījumā daudzi vecāki jau tad, kad bērns ir tikko piedzimis, domā, kā veicināt viņa intelektuālo attīstību, kā panākt, ka viņš ir gudrāks, ir labākas sekmes skolā, augstāki sasniegumi nekā citiem.

Dabas ielikti talanti un spējas

Protams, ka savu lomu spēlē arī gēni, iedzimtība, dabas ieliktie talanti un spējas, ar kādiem bērns ierodas šajā pasaulē. Gudri vecāki cenšas to visu sajust un saprast, lai palīdzētu virzīties tajā gultnē, kas bērnam padodas un kas viņam pašam interesē. Te jāatgādina, cik būtiska ir pašu vecāku loma. Vecāki jau no tā brīža, kad nolemj, ka viņiem būs mazulis, sāk veidot viņu. Bērns rodas viņu ķermenī, no viņu ģenētiskā materiāla, bērna augšanu un attīstību ietekmē vecāku dzīvesveids. Tāpēc ir svarīgi jau šajā laikā nodrošināt topošajam mazulim visu to labāko.

Metodes un paradumi, kas palīdzēs stimulēt prāta spējas

Tomēr dzīve pierāda, ka darbs un pareizā pieeja var palīdzēt atklāt bērnam viņa potenciālu, attīstīt prāta spējas un sasniegt vairāk. Lai to panāktu, izšķiroša loma ir vecāku un pedagogu iesaistei. Bērns pats no sevis to visu nepaveiks. Viņam ir jāpalīdz, jāpielāgo viņa dzīvesveids, jāiedod piemēroti instrumenti un metodes, kas palīdzēs. To var darīt kaut kopš bērna dzimšanas, pielāgojoties viņa vecumam.

 

  • Attīstošās rotaļlietas

 

Katram bērna vecumam var izvēlēties piemērotas attīstošās rotaļlietas. Tās stimulē dažādas maņas, taustes receptorus, nervus, rosina domāt, atrisināt. Attīstošās rotaļlietas var ne tikai nopirkt, bet arī uztaisīt ar savām rokām.

 

  • Sarunas un laiks kopā ar bērnu

 

Ar bērnu jāsarunājas jau tad, kad viņš ir mammas vēderā. Sarunas, jautājumi, atbildes, iedziļināšanās — tas viss ir iespējams jau no agrīna vecuma. Zīdainim labvēlīgu iespaidu sniegs dziesmiņas, skaitāmpanti, pasaciņas. Lai gan šķiet, ka viņš jau nesaprot, tas ietekmē viņa zemapziņu, uztveri, prātu. Lielākiem bērniem jāizzina pasaule kopā ar vecākiem — sarunās, pētniecībā, praktiskās darbībās.

 

  • Pēc iespējas mazāk “tukša” ekrānu laika

 

Tukša skatīšanās TV vai datora ekrānā neko noderīgu bērnam nesniedz. Tāpēc vecākiem jādomā, kā ierobežot šo laiku, tā vietā piedāvājot kvalitatīvākas nodarbes. Ja lieto ekrānus, tad jāparūpējas par kvalitatīvu un izglītojošu, vecumam atbilstošu saturu.

 

  • Spēlējiet galda spēles

 

Jau pirmsskolas vecumā jāmāca spēlēt galda spēles. Galda spēles ir lieliska nodarbe visai ģimenei kopā. Tas asinās bērna prātu, attīstīs koncentrēšanos, domāšanu, analītikas spējas, mācīs sadarboties un sacensties. Galda spēles pieejamas dažādām gaumēm. Labi, ja mājā ir dažādas galda spēles, ko bērni var izmantot laika kavēšanai. Ja gribat apskatīt plašu piedāvājumu vienuviet, tad īstā vieta ir “XS Rotaļlietas” spēles bērniem internetā.

 

  • Māciet bērnam mīlēt grāmatas

 

Vai vecāki lasa un novērtē grāmatas? Ja grib, lai to dara bērns, tad ir jārāda labs piemērs un arī pašiem jālasa. Bērni kopē pieaugušos. Mīlēt grāmatas var iemācīties ģimenē. Iekārtojiet bērnam grāmatplauktu. Kopīgi dodieties uz grāmatnīcu un bibliotēku. Patika pret grāmatu lasīšanu vienmēr ir lielisks ieguvums, kas palīdz attīstīt prātu, intelektu un bagātināt savu personību. Piedāvājums ir tik plašs un interesants, ka piemeklēt katram vecumam atbilstošu lasāmvielu nav nekādu grūtību.