veco cilvēku aprūpe

Veca cilvēka aprūpe mājās — padomi, kas noderēs

Mūsu mīļie un tuvie cilvēki ik dienu noveco, gadi iet uz priekšu, tāpēc nākas apzināties, ka cilvēki, ko mīlam, nebūs mums līdzās mūžīgi. Redzot, kā ģimenes seniori paliek vecāki, mazinās viņu fiziskās spējas un pasliktinās veselība, ir loģiski, ka gribam par viņiem parūpēties, lai viņu vecumdienas būtu komfortablas un patīkamas.

Vecu cilvēku aprūpe ir smags darbs gan no fiziskā, gan emocionālā aspekta. Tāpēc labāk laikus zināt, kas sagaida, kādas varētu būt grūtības, kā ar tām labāk tik galā, nekaitējot ne senioram, ne pašam sev.

Tālāk daži noderīgi padomi, ar kuru palīdzību vecu cilvēku aprūpe var kļūt vieglāka.

Iekārtojiet senioram ērtu un drošu vidi

Iestādēs vecu cilvēku aprūpe notiek speciāli pielāgotās telpās, kas ir komfortablas gan senioram, gan aprūpes personām. Ja rūpes uzņematies paši savās mājās, tad labāk uzreiz padomāt par piemērotas vides iekārtošanu. Noderīga būs speciāla slimnieku gulta. Ja gados vecais tuvinieks ir ar kustību traucējumiem vai vispār uz gultas, tad šāda specializēta gulta būs noderīga, jo tai ir drošības malas, tai var regulēt galvas daļas augstumu, piestiprināt kādus medicīniskus rīkus, ja nepieciešams. Arī citās mājas zonās jāpadomā par pielāgošanu, īpaši tas attiecas uz labierīcībām un vannasistabu, arī kāpnēm un citām riskantām zonām.

Izmantojiet aprūpē kvalitatīvas higiēnas preces

Vecu cilvēku aprūpe neizbēgami saistīta arī ar rūpēm par viņu higiēnu, jo bieži vien viņi paši nevar par to pietiekami parūpēties. It īpaši tad, ja ir kustību traucējumi, nesaturēšana un citas problēmas. Lai to padarītu ērtāku gan senioram, gan aprūpētājam, ieteicams uzreiz izvēlēties kvaliatīvas higiēnas preces. TENA higiēnas preces ir vienas no pieprasītākajām un atzītas par ļoti kvalitatīvām, tāpēc tās būs neizstājamas rūpēs par senioru, kurš saskaras ar urīna nesaturēšanu, atrodas uz gultas vai ratiņkrēslā. Vairāk par to var uzzināt vietnē tena.lv.

Nodrošiniet sev atbalsta personu

Viens cilvēks, ilgstoši rūpējoties par gados vecu cilvēku, var sastapties ar izdegšanu un emocionālām grūtībām. Tāpēc jau laikus jāizdomā, kuri būs jūsu atbalsta cilvēki, ar kuriem varēs dalīt šīs rūpes. Ja šādu cilvēku nav tuvinieku lokā, tad var izmantot profesionālus pakalpojumus — kopējus, dienas centrus un aprūpes iestādes, kur var tuvinieku atstāt kaut uz neilgu brīdi, lai parūpētos par sevi, atpūstos un atgūtu sparu turpināt aprūpi ar vajadzīgo atdevi.

Rēķinieties ar emocionālām grūtībām

Jābūt gataviem, ka vecu cilvēku aprūpe prasīs lielu psiholoģisko noturību. Seniori sirgst ar dažādām fiziskām un mentālām kaitēm, vecums ietekmē arī atmiņu. Nav retums, ka vecais cilvēks kļūst kašķīgs, var būt pat rupjš un neiecietīgs pret aprūpes personu. Vairumā gadījumu tas nav nekas personisks un ļauni gribēts, tāpēc jāiemācās no tā norobežoties un neņemt pie sirds, jo citādi aprūpe var kļūt par īstām mocībām.

Parūpējieties par savām fiziskajām un emocionālajām vajadzībām

Jau uzreiz jāpieņem lēmums, ka rūpes par veco tuvinieku nedrīkst ietekmēt jūsu personīgās dzīves kvalitāti. To nedrīkst atstāt novārtā. Pienācīgi jārūpējas par savām fiziskajām un emocionālajām vajadzībām, arī par savām attiecībām ar citiem līdzcilvēkiem. Ja atstāj šīs lietas pašplūsmā, tad sekas var būt nepatīkamas, var ciest veselība, emocionālais līdzsvars, arī pasliktināties privātā dzīve.

Te noderīga informācija par šo tēmu rīdziniekiem:

https://www.riga.lv/lv/news/veco-lauzu-aprupe-izmainas-2018-gada-sakumam?8832