droša-apkārtne-bērniem

Bērnam droša vide — par ko vecākiem jāparūpējas

Kad ģimenē ienāk pirmais mazulis, vecāki ir apjukuši, jo viss, kas notiek, ir kaut kas jauns un nebijis. Apzinīgi vecāki jau noteikti ir laikus apguvuši noderīgu informāciju, mācījušies un gatavojušies mazuļa ienākšanai mājās. Viens no svarīgiem aspektiem, par ko jādomā, ir mājas pielāgošana zīdaiņa vajadzībām. Tas nozīmē, ka jāatpazīst riski un jāgādā, lai mazuļa aprūpe būtu droša. Tāpēc daži svarīgi aspekti šajā sakarā.

Droša gultiņa un aprūpes zona

Kamēr mazulis vēl ir tikai dažus mēnešus vecs, viņa ikdiena vairāk paiet nelielā teritorijā, kas ir gultiņa un zona, kur viņš tiek barots un aprūpēts. Tāpēc jādomā, kā to visu padarīt maksimāli drošu un draudzīgu mazulim. Protams, ka zīdainim vajadzīga gultiņa ar paaugstinātām malām, stabila un labāk no dabiskiem materiāliem. Gultiņā jābūt kvalitatīvam matracītim, drošības maliņām. Vēl viena svarīga lieta ir pārtinamais galds. Tam vajadzētu būt, lai varētu droši veikt mazuļa pārtīšanu un ģērbšanu. Pārtinamais galds atvieglo vecāku ikdienu, jo ir mazāka slodze mugurai. Jāatceras, ka uz pārtinamā galda zīdaini nedrīkst atstāt bez pieskatīšanas, jo pastāv nokrišanas risks arī tikko dzimušiem mazuļiem.

Elektrība un uguns

Tētim noteikti mājās ir jāpārbauda visas elektrības rozetes, vadi, apkures iekārtas. Jāpārliecinās, ka nekas nav bojāts un nav pieejams bērnam, kad tas sāks rāpot un iepazīt apkārtējo vidi. Lai sniegtu šajā ziņā lielāku drošību, var izmantot speciālus aizbāžņus rozetēm, vadus novietot nepieejamā vietā, norobežot apkures ierīces.

Kāpnes, logi, asi stūri

Katrā mājā ir logi. Brīdī, kad mājā ienāk bērns, ir jāierīko tāda kārtība, ka logus var atvērt tikai pieaugušie. Var noņemt rokturus vai ierīkot kādu slēdzamu mehānismu, kas atverams tikai pieaugušajiem. Kāpnes ir jānorobežo ar drošības sētiņu, jāpārliecinās, ka margas ir stabilas, grīdas segumi kārtīgi piestiprināti. Jau ap gada vecumu mazulis sāk staigāt, tāpēc tas viss kļūs aktuāli pavisam ātri.

Bīstamu vielu nepieejamība

Kas atrodas plauktos, atvilktnēs un skapīšos? Medikamenti, tīrīšanas līdzekļi, kosmētika un citas vielas ir jātur pēc iespējas augstāk. Kā arī jāparūpējas, ka skapīši un atvilktnes nav brīvi pieejami un atverami. Bērniem ir vēlme visu, ko atrod, pārbaudīt savā mutē. Un tāda situācija var kļūt par vecāku ļaunāko murgu. Tas attiecas arī uz visām ierīcēm, kurām ir baterijas. Tām jābūt cieši noslēgtām un neatveramām bez speciāla instrumenta.