vecāki-bērna-attīstībā

Bērna attīstība

Es esmu patiesi pārliecināta un ticu, ka vissvarīgākais skolotājs bērna dzīvē ir tas cilvēks, kas visciešāk seko līdzi viņa veselībai un labklājībai, citiem vārdiem sakot – mamma, tētis. Jūsu kā skolotāja loma aizsākas līdz ar mazuļa piedzimšanu un turpinās daudzus jo daudzus gadus, jūsu pienākums ir padarīt bērna pasauli par interesantu un aizraujošu vietu, kurā viņam augt un attīstīties.

Rotaļlietas

Pirmo triju dzīves gadu laikā bērns aug un attīstās ļoti ātri un tieši rotaļlietas var stimulēt bērna attīstību. Vienkāršas rotaļlietas ir daudzveidīgāk izmantojamas, tāpēc tās bērnam ilgāk neapniks un labāk rosinās viņa iztēli.

Bērnam vajadzēs rotaļlietas, kas stimulē visas piecas viņa maņas. Iepazīstiniet bērnu ar dažādām krāsām, faktūrām, rakstiem un skaņām.

Vecāki bērni labprāt spēlē spēles, kas saistītas ar būvēšanu, viņiem patīk rotaļlietas, kas rosina iztēli. Bērniem būs piemēroti dažādi klucīši, Lego un savienojami bloki.

Spēles nozīmīgums bērna attīstībā

Bērna attīstību nodrošina galvenokārt spēlēšanās, kas tiešām ir pats dabiskākais apmācības procesa veids. Tiesa gan, spēlēšanās milzīgā nozīme pilnībā atzīta tikai pavisam nesen, pēdējos gados. Līdz tam uzskatīja, ka ar spēlēšanos var tikai aizpildīt bērna laiku, lai vecākiem ikdienas solis būtu vieglāks.

Vislabākās rotaļlietas ir tās, pie kurām bērns mīl atgriezties atkal un atkal, jo to lietošanas iespējas ir ļoti plašas un urda mazuļa iztēli. Šī iemesla dēļ tādi vienkārši priekšmeti kā karote, slota vai siets, kas atrasti virtuvē, bērnu var ieinteresēt vairāk kā dārgas mantas. Mudinot bērnu uz rotaļām un piedaloties tajās, jūs stiprināsiet savu saikni ar mazuli, jo viņš saskatīs jūsu personā būtni, kas viņam sniedz zināšanas un prieku.

Televīzija un datori

bērni-un-tvAr pusstundu dienā pie televizora vai datora bērnam ir vairāk kā pietiekoši. Ilgāka atrašanās pie ekrāna var bērnu atraut no tiešās komunicēšanās, no iztēles un koordinācijas spēju attīstības, ko vislabāk tomēr veicina spēles un pasakas.

Īpaši bērniem patīk TV reklāmas, kuras mēs tik ļoti nevēlamies redzēt. Vienalga, vai tiek reklamēta ziedu pasūtīšana internetā vai auto rezerves daļas, bērns būs sajūsmā, jo reklāma ir koša un skaļa. Ziedi internetā, starp citu, parādījušies samērā nesen. Kamēr citās valstīs ziedi internetā bija nopērkami jau krietni sen, Latvijā to var izdarīt pavisam nesen. Ziedi internetā ir lielisks veids kā pārsteigt savu tuvāko neizejot no mājas, pat ne līdz ziedu veikalam. Ziedi internetā – taupiet laiku un nervus, nestāviet garās rindās, bet novērtējiet patiesi labu kvalitāti.

Jums ir jāseko līdzi tam, cik ilgu laiku bērns pavada pie monitora. Esiet ļoti uzmanīgi tādās reizēs, kad uzskatāt, ka jums nav īsti laika, ko veltīt bērnam, un ka viņš varētu pats sev pakavēt laiku pie TV vai datora. Dators neticami ātri ar kļūt par bērna labāko draugu un bērns var vienkārši vairs negribēt ar jums spēlēties, kad jums atliks viņam laika…

Protams, lietots saprātīgi, dators un TV var kļūt par līdzekli kā bērnam iemācīties ko jaunu. Ir taču tik daudz interaktīvu spēļu un pārraižu tieši pašiem mazākajiem.

Pētījumos ir noskaidrots, ka bērns vēl ilgi pēc TV skatīšanās turpina dzīvot fantāziju pasaulē, ko radījuši TV tēli. Ja redzētā pārraide bērnu sabiedējusi, tas var izraisīt nakts murgus. Televīzijas ietekme var būt kā pozitīva, tā negatīva – viss ir vecāku ziņā.