ginekoloģija

Ginekoloģija – zinātne par sievieti

Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas pēta sieviešu dzimumorgānus, to uzbūvi, funkcijas, kā arī slimības un to diagnostiku, ārstēšanu un profilaksi. Ārstus, kas ir specializējušies šajā nozarē, sauc par ginekologiem. Līdzīga medicīnas nozare, bet tikai vērsta uz vīriešu dzimumorgānu izpēti un ārstēšanu, ir androloģija, kas ir uroloģijas apakšnozare.

Daudzās jomās ginekoloģija pārklājas ar dzemdniecību, tādēļ mūsdienās gandrīz visi ginekologi ir arī akušieri.

Kā atrast savu ārstu

Katrai sievietei vajadzētu būt ārstam, ko saukt par savu. Tas ir speciālists, kam uzticēties, jo, ja ārsts ir labs, viņš būs blakus dažādās situācijās – mazuļa plānošanā, grūtniecības uzraudzīšanā, iespējams, arī dzemdībās un pēcdzemdību laikā.

Meklējot sev ārstu, ar kuru sadarboties ilgu laiku, var gadīties apmeklēt vairākas prakses un iepazīties ar dažādiem speciālistiem.

Vislabāk uzreiz doties uz privātpraksēm (Vasaraudzes privātklīnika), nevis uz poliklīnikām. Poliklīnikās mēdz būt diezgan negatīva attieksme, var gadīties satikties ar kādu “veco laiku uzskatu” ārstu un smagi vilties.

Toties privātklīnikā jums būs individuāla pieeja, lieliska attieksme un pozitīva pieredze. Latvijai tipiska situācija – kas par maksu, tas kvalitatīvs. Privātklīnikās par pakalpojumiem jāmaksā krietni dārgāk kā valsts poliklīnikā. Tomēr vairums sieviešu izvēlas maksas pakalpojumus, pat grūtniecības laikā, kad teorētiski valsts visus izmeklējumus apmaksā.

Pirmā vizīte – svarīgākā

Pati svarīgākā vizīte pie sieviešu ārsta ir meitenēm, kad viņas pirmo reizi apmeklē šo speciālistu. Šeit izšķiras, vai pieredze būs pozitīva vai negatīva uz visu mūžu. Meitenei jādodas pie ārsta tad, kad parādās pirmās mēnešreizes. Pirmā speciālista vizīte būs mierīga, tā drīzāk būs draudzīga saruna. Ja meitenei vēl nav bijis seksuālo attiecību, ārsts viņu nemaz neapskatīs.

Sieviešu ārsts – tā ir specifiska profesija, kurā jābūt mīlestībai pret savu darbu, cieņai pret sievieti. Interesanti, ka daudzi vīrieši izvēlas šādu profesiju un pacientes patiešām dodas pie speciālistiem – vīriešiem. Pacientes atzīst, ka ārsti vīrieši ir krietni labāki – iejūtīgāki, maigāki un profesionālāki.