futbola-galvas-traumas

Sargies bumbas!

Pavisam atklāts jautājums – kurš spēlējot futbolu nav dabūjis ar bumbu “pa muti” ?

Jeb kuram sportistam pastāv traumu risks. Futbolistiem tas ir vidēji augsts. Cik nav redzēti smieklīgi video, kur profesionālie futbolisti simulē sāpes un traumas. Bet tas nav par mums. Parunāsim par ko konkrētu – galvas traumas!

Galvas traumas futbolā – ne vienmēr ņemam vērā

Aktīvi spēlējot, gadās “noķert bumbu ar galvu” arī negaidīti, nevis apzināti, izpildot tā saucamo “galviņu”. Ja gadās saņemt pamatīgu bumbas triecienu pa galvu, var gūt diezgan nopietnas traumas. Galva ir ļoti jūtīga cilvēka ķermeņa daļa, tā sargā vienu no mūsu svarīgākajiem dzīvības orgāniem – smadzenes.

Bumba var trāpīt pa dažādām galvas daļām, kas maina traumas nopietnību. Bumba var trāpīt pa pakausi, pa sāniem, traumējot arī ausis, pa seju – tad var gūt zobu traumas, deguna, acu traumas, kas ir vēl nopietnāk.

Arī futbolisti, līdzīgi kā hokejisti, var “palikt bez zobiem”. Šiem sportistiem sanāk biežāk “draudzēties” ar zobārstu. Zobārsts Rīgā (http://www.apinesklinika.lv/) atrisinās jeb kuras problēmas un sarežģījumus. Latvijā zobārstu līmenis ir ļoti augsts, tiek strādāts ar Eiropas līmeņa tehnoloģijām. Zobārsts Rīgā spēj paveikt krietni vairāk kā lauku reģionos, tāpēc jāapsver iespēja doties vizītē uz galvaspilsētu. Zobārsts Rīgā, protams, maksās dārgāk, toties kvalitāte ir lieliska.

Atriežoties pie traumām.

futbola-galvas-traumaAr jēdzienu viegla galvas trauma saprot galvas sasitumu vai galvas smadzeņu satricinājumu. Klasifikāciju – viegls, vidēji smags un smags smadzeņu satricinājums – pārsvarā lieto sporta medicīnā; klīniskajā medicīnā tos atkarībā no smaguma nenošķir.

 

Galvas traumas pazīmes:

  •       Īslaicīgs samaņas zudums;
  •       Amnēzija par to, kas noticis un/vai apjukums pēc traumas gūšanas.

Pirmā rīcība pēc galvas traumas

Obligāts izmeklējums pēc galvas traumas ir datortomogrāfija, ko veic ar mērķi izslēgt saasiņojumu galvaskausa iekšienē vai kontūzijas perēkli. Arī vieglas galvas traumas gadījumā pacientam var būt nopietni bojājumi, kas sākotnēji var neizpausties, tāpēc datortomogrāfijas izmeklējums ir labākā metode, ko veikt pēc jeb kuras galvas traumas.

Būtiski, ka pirmās sešas stundas pēc galvas traumas nav vēlams ēst un dzert – gadījumam, ja attīstās kāda problēma, kuru nepieciešams risināt ķirurģiski, kā arī lai neveicinātu vemšanu.

Kā sevi pasargāt?

Ārsti stāsta, ka sevi var pasargāt no galvas traumām – mašīnā piesprādzējoties, braucot ar velosipēdu lietojot ķiveri… Kā pasargāt sevi spēlējot futbolu, vai ieviest spēlētājiem ķiveres? Diemžēl, sporta traumas ir neizbēgamas. Gadās paslīdēt un samežģīt kāju, tāpat gadās noķert bumbu ar nepareizo ķermeņa daļu… Vienīgais, ko var ietikt – rūpīgāk seko līdzi bumbas lidojumam un trenēt reakciju, lai izvairītos. Nav nemaz tik bieži šādi gadījumi, kad sportists gūst nopietnu traumu saņemot triecienu ar futbola bumbu.