rotu tirišana

Padomi, kā kopt juvelierizstrādājumus

Loģiski, ka apģērbu mazgājam, apavus kopjam, māju arī tīrām, lai tas viss labi izskatītos un ilgi kalpotu. Bet kā ar rotaslietām? Vai arī tās ir jākopj un jātīra? Ekspertu atbilde uz šo jautājumu ir — Jā! Juvelierizstrādājumi ir jākopj atbilstoši to veidam un specifikai, kā arī jāizvēlas tikai drošas metodes, kas nerezultēsies ar rotas sabojāšanu, bet tieši otrādi — pagarinās tās kalpošanas mūžu un uzlabos izskatu.

Rotaslietas ir nemitīgā saskarē ar cilvēka ķermeni, ādu, kas izdala dažādas vielas, arī svīst. Tāpat dažādi dārgmetāli un akmeņi var reaģēt dažādos apstākļos, zaudēt savu košumu un spožumu. Par laimi, tas viss ir labojams, ja zina, kā juvelierizstrādājumi pareizi ir kopjami.

Atceries — noņem rotas, kad veic uzkopšanu

Tā ir izplatīta kļūda, ko pieļauj gandrīz visi. Veicot uzkopšanu, mazgājot traukus vai darot kaut ko citu, kur izmanto dažādas ķīmiskas vielas, līdzekļus, rotaslietas vajadzētu noņemt, jo tomēr tas bojā rotas, mazina to kvalitāti un arī var saīsināt kalpošanas mūžu. Tāpat var izkrist kādi rotas elementi, akmentiņi, rota var nokrist un pazust, piemēram, kanalizācijā.

Zelta rotaslietas — ar tām parasti ir mazāk problēmu tīrīšanas procesā, jo zelts ir materiāls, kurš maz ietekmējas no apkārtējās vides, tas neoksidējas. Tāpēc zelta gredzenus un citas rotas droši var tīrīt ar zobusuku, kurai nedaudz uzpilināts Fairy vai cits tīrīšanas līdzeklis. Tomēr jāuzmanās, lai netraumētu rotu mehāniski, nesaraujot vai neizraujot kādu tās elementu. Ja ir iestrādāti akmentiņi, tad tajās vietās jātīra uzmanīgāk. Var izmantot koka irbulīti, kam uzliek vati, lai iztīrītu vietas, kas tuvu apkārt akmentiņiem, tāpēc ir grūtāk pieejamas.

Tomēr vienmēr var izvēlēties ērtāko rotu tīrīšanas veidu — aiznest juvelierim, kur ar speciālām metodēm un ierīcēm notīrīs rotu, padarot to atkal spožu un tīru.

Ja kaut kur tuvumā ir juvelierizstrādājumu veikals, tad tajā noteikti piedāva tādu pakalpojumu kā rotu tīrīšana. Un tas nav nekas dārgs, varbūt pāris eiro.

Sudraba rotaslietas — ar tām jau ir nedaudz sarežģītāk, jo sudrabs daudz aktīvāk reaģē gan ar dažādām vielām, gan oksidējas, tam kaitē dažādi līdzekļi, kosmētika. Tāpēc sudraba rota diezgan ātri paliek tumšas un zaudē savu spozmi. Tās vajadzēs tīrīt biežāk un rūpīgāk, bet tas ir izdarāms arī pašu spēkiem. Mājas apstākļos var izmantot baltu zobu pastu, sodu vai ožamo spirtu, kas atšķaidīts ar ūdeni. Paturot šādos šķidrumos sudraba rotas, tās atgūs savu labo izskatu. Jāatceras, ka jāizmanto mīksta zobu suka, lai nepaliktu švīkas uz rotām.

Dārgakmeņi un citas rotas. Dzintara rotas var tīrīt ar siltu ziepjūdeni, ziloņkaulu jāliek ūdeņraža pārskābes šķīdumā, var izmantot degvīnu vai spirtu, lai tīrītu rotas ar dārgakmeņiem. Tomēr jābūt ļoti uzmanīgiem, daudz drošāk izvēlēties profesionāļu darbu un nodot rotas tīrīšanai salonā.

Vēl diezgan droši un efektīvi pašu spēkiem juvelierizstrādājumi ir tīrāmi ar speciāliem līdzekļiem, kas nopērkami salonos. Tur arī darbinieki konsultēs, kurai rotai, ko labāk izvēlēties, kā pareizi līdzekļus lietot. Tad nebūs jābažījas, ka tautā populārās metode var izraisīt nevēlamu efektu.