tirgus

Iepirkšanās tirgū – burvība un vilinājums

Vai kaut reizi esat padevušiem tirgus vilinājumam? Tā pa īstam – izložņājot visu tirgu no A līdz Z un beigu beigās iznākot no tā pilnām rokām. Teikšu kā ir, tas ir burvīgi… Padalīšos savos iespaidos un redzējumā par tirgu.

Centrāltirgus – vieta, kur jāsargās un jābūt vērīgam

Tieši Rīgas Centrāltirgus man nedaudz saistās ar “kriminālām” aprindām. Noteikti tie, kas tur reiz bijuši, man piekritīs. Ieejot Centrāltirgū no Origo puses jau nākas saskarties ar bezpajumtniekiem, kas klīst gar lielajām trepēm. Tāpat šai vietā jāuzmanās no tiem, kas steidzas uz sabiedriskā transporta pieturām, kas arī atrodas blakus, vai uz vilcienu. Šeit “viss ir vienā vietā”. Pa malām redzamas šādas tādas ēstuves, kurās nekad savu kāju gan neesmu spērusi.

Vasarās bezpajumtnieki guļ visur – uz soliņiem, uz trepēm, uz apmalēm… Kur izskatās kāda brīvāka vietiņa, tur jau pulcējas smēķētāji, kuru šeit tiešām netrūkst. Tāpēc vien – dūmi un pretīgās smakas – manī raisa riebumu un liekas, ka tirgus ir viena varen smacīga vieta, neskatoties uz to, ka atrodas brīvā dabā. Kur nu vēl kam pieskarties – uzreiz var nākties apmeklēt dermatologu (http://eraesthetic.lv/pakalpojumi/dermatologa-konsultacijas-riga)  un ārstēt ādas slimības…

Dodoties iekšā tirgū vēl tunelī sastopamas večiņas, kas tirgo zeķbikses un ko tik vēl ne. Dažkārt gadās “noķert” skatu, kad viņas mūk, jo kāds padevis klusu ziņu – nāk policija. Tas gan man allaž licies nedaudz kuriozi.

pardevejaIeejot pašā tirgū ik uz soļa redzami “pārdevēji”, kuriem jau sejā rakstīts – tirgus pārstāvji, bet šķietami neko netirgo. Vai tiešām? Ieklausieties! “Sigareti, spirķik”… Šādi vārdi klusi jo klusi, tomēr dzirdami, nāk no šiem pārdevējiem. Lūk, te apgrozās visa kontrabanda! Atceros, kā bērnībā mans vectēvs ik pa laikam brauca no laukiem uz Rīgu, lai iegādātos dažus blokus “Prīmas”. Nostaļģija, tai pat laikā nāk smiekls par šiem slidenajiem tipiem, kā viņi lavierē pa tirgu un mūk, kad nāk policija.

Vislabāk man tīk paviljoni. Lūk, kur notiek tirgus īstā rosība. Šeit šķiet viss daudz pieklājīgāk kā laukā. Šeit cilvēki tik ļoti nedrūzmējas un negrūstās, šeit notiek kaulēšanās un labākās preces piedāvāšana. Un nesakiet, ka zivju paviljons smird. Smird tas vien no ārpuses, vietā, kur uzstādīta ventilācija. Iekšā valda patiesi jauka kūpinātu zivtiņu smarža…

Mazie tirdziņi – īstajai atmosfērai

Mazie Rīgas tirdziņi ir krasi atšķirīgi. Es apmeklēju tirgu, kas atrodas Purvciemā, tāpēc vairāk zināšu stāstīt par to.

Dodoties iekšā tirgū no centra puses, vienmēr izdodas sastapt omītes, kas tirgo to, kas aug pašu dārzā. Vai to, kas pašu plūkts. Nupat iegādājos maijpuķītes no vienas un rabarberu kātiņus no otras omītes – gandarījums redzēt to mirdzumu viņu acīs un patieso PALDIES par pirkumu. Jo ne visi viņas ievēro, ne visi tik tālu paietas, lai iegādātos ko jauku pie omītes…

Nedaudz tālāk pulcējas dažādu ziedu tirgoņi. Ko tik šeit nevar atrast – visas sezonas puķes! Vienmēr pieklusinu soli, lai izbaudītu ziedu aromātu, kas atšķiras no tā, kas jūtams ziedu veikalos. Ziedi smaržo pavisam citādi, ja atrodas svaigā gaisā!

Un iekš tirgus… Te nevalda vis tik liela rosība kā Centrāltirgū. Te ir miers. Pārdevēji neuzbāžas ar savu preci, mierīgi ej, lūkojies un iegādājies to, kas pašam iekritis acīs un sirdī.

Protams, ja gribas kārtīgi iepirkties tirgū, jāsamierinās ar patukšu maku un pilnām rokām preču pēc tam. Toties viss, kas iegādāts, dos daudz vairāk prieka par lielveikalā pirkto. Un, kas nav mazsvarīgi – pastaiga! Lai izstaigātu tirgu, vajadzēs ne 10 minūtes. Un tiks noieti daudzi kilometri! Toties vitamīni, kādus izdosies iegādāties – tie nav atsverami!